Słowniczek

Słowniczek

Tutaj znajdziesz wyjaśnienie terminów występujących w opisach naszych urządzeń i technologii stosowanych w urządzeniach FRITZ!.


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  U  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

(Naciśnij na literę aby zobaczyć odpowiednie hasło)

 

- A -AES
(Advanced Encryption Standard) – Zaawansowany standard szyfrowania połączenia stosowany w urządzeniach FRITZ!Powerline, który zabezpiecza sieć PLC przed podsłuchem i nieautoryzowanym dostępem. Seria FRITZ!Powerline posiadają unikalny i bezpieczny 128 bitowy klucz, który jest niemożliwy do odtworzenia na podstawie danych adaptera.

Automatyczna sekretarka / Voice-to-email
FRITZ!Box posiada zintegrowaną skrzynkę poczty głosowej oraz faks - dodatkowo za pomocą funkcji voice-to-email oraz fax-to-email możliwe jest wysyłanie faksów i wiadomości głosowych bezpośrednio na wybrany adres poczty elektronicznej

- C -


CAT-iq
Cordless Advanced Technology - internet and quality" Jest to kolejny krok w rozwoju standardu DECT i umożliwia świadczenie takich usług jak telefonia wysokiej jakości – HD Voice, e-mail oraz odtwarzanie muzyki z telefonu DECT. Wszystkie telefony FRITZ!Fon wspierają CAT-iq

Centralka telefoniczna - PBX
Private Branch Exchange - każdy router FRITZ!Box posiada zintegrowane funkcje centralki telefonicznej. W zależności od modelu do FRITZ!Box można podłączyć zewnętrzną linii analogową lub cyfrową linię ISDN oraz korzystać z 10 kont telefonii internetowej. Dodatkowo możliwe jest podłączenie aparatów analogowe, faksów, aparatów ISDN, telefony bezprzewodowych DECT, a także telefony IP i smartfony. Każdy urządzenie podłączone do FRITZ!Box posiada swój numer wewnętrzny, ponadto można dobierać indywidualne reguły dzwonienia czy wykonywać połączeń konferencyjne.

- D -DECT
Digital Enhanced Cordless Telecommunications - to standard bezprzewodowej telefonii stacjonarnej i ogólnego bezprzewodowego przesyłania danych. Standard DECT oferuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię.

DECT ECO
Tryb pracy urządzeń DECT pozwalający na ograniczenie sygnału DECT kiedy nie są używane wymagające go urządzenia. Dzięki temu FRITZ!Box oszczędza energię i zmniejsza siłę fal radiowych.

DLNA
Jest to standard stworzony przez Digital Living Network Alliance mający za zadanie umożliwienie współdzielenie zasobów multimedialnych pomiędzy urządzeniami.

DSL/ADSL/ADSL2+
(Asymmetric) Digital Subscriber Line - pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci telefonicznej dla uzyskania szybkiego połączenia z Internetem.

- E -Ethernet
Jest to najpopularniejszy obecnie standard budowy sieci lokalnych, wykorzystujący okablowanie LAN oraz odpowiednie urządzenia sieciowe. Najczęściej spotykane są urządzenia sieciowe pracujące w standardach Fast Ethernet – oferujące prędkości do 100 Mbit/s oraz Gigabit Ethernet pracujące z prędkością 1 Gbit/s (1000 Mbit/s).

- F -Faks / Fax-to-mail
Usługa pozwalająca na odbiór i wysyłanie faksów przychodzących na stacjonarny lub internetowy numer telefonu i przekazanie ich na

Firewall
Zapora sieciowa zabezpieczająca sieć przed próbami nieautoryzowanego dostępu. Zastosowane przez producenta rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa uzyskały certyfikat TÜV Secure iT GmbH, co dowodzi bardzo wysokiego poziomu zabezpieczeń oferowanych przez routery FRITZ!Box

FRITZ!App
To seria aplikacji stworzonych przez AVM przeznaczonych na smartphone i tablety pracujące pod kontrolą systemów Andriod oraz iOS. Pozwalają one na zintegrowanie tych urządzeń z siecią FRITZ!Box

FRITZ!App Fon
Mobilna aplikacja dostępna na system iOS i Android

FRITZ!NAS
Specjalny system do zarządzania serwerem plików. Umożliwia łatwe zarządzanie plikami – kopiowanie, wgrywanie oraz dzielnie ze znajomymi. Pojemność FRITZ!NAS ograniczona jest do rodzaju podłączanego nośnika danych

FRITZ!OS
To oprogramowanie zainstalowane w urządzeniach FRITZ! i zarządzające ich pracą. Za pomocą FRITZ!OS konfigurowane są wszystkie elementy routerów FRITZ! Publikowane przez producenta darmowe aktualizacje nie tylko usprawniają funkcjonowanie urządzenia, ale często dodają nowe, użyteczne funkcje.

- H -HD Voice - Telefonia HD
Dźwięk wysokiej jakości przesyłany za pomocą szerokopasmowego kodeka G.722 pozwala na uzyskanie połączeń o znacznie lepszej jakości niż przy standardowych połączeniach telefonicznych.

Hotspot / Sieć dla gości
Miejsce, w którym oferowany jest, najczęściej darmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu. Routery FRITZ!Box umożliwiają stworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej dla gości, która jest odseparowana od sieci domowej. Dzięki temu rozwiązaniu posiadacz FRITZ!Box zyskuje możliwość udostępnienia połączenia internetowego bez konieczności współdzielenia wszystkich zasobów sieciowych.

- I -Inteligentny dom - patrz Smart Home

ISDN
Standard cyfrowej linii miejskiej oferujący wiele dodatkowych funkcji – nie dostępnych w telefonii analogowej (POTS).

- K -Kontrola rodzicielska
Zespół funkcji pozwalający na ustalanie reguł korzystania z Internetu. Routery FRITZ!Box posiadają wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej, pozwalającą na kontrolowanie przeglądanych stron i zdefiniowania czasu dostępu do Internetu.

- L -


LTE
„Long Term Evolution” - standard szybkiego, bezprzewodowego przesyłu danych za pomocą sieci komórkowej. Technologia ta zapewnia bardzo duże prędkości pobierania i wysyłania danych. Seria FRITZ!Box LTE posiada wbudowane modemy LTE, które mogą działać w pasmie 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz.

- M -


Media Serwer - UPnP AV
FRITZ!Box umożliwia proste i wygodne udostępnianie w sieci domowej plików audio, filmów i zdjęć. Urządzenia wyposażone w obsługę standardu UPnP, takie jak telewizory i zestawy dźwiękowe, mogą odtwarzać pliki multimedialne bezpośrednio z routera FRITZ!Box

MyFRITZ!
Bezpieczna i bezpłatna usługa chmury, pozwalająca użytkownikom routerów FRITZ!Box na zdalny dostęp i zarządzanie urządzeniami FRITZ! Z każdego miejsca na świecie, również na zmiennym publicznym adresie IP. Ponadto w połączeniu z FRITZ!NAS, tworząc prywatny serwer, możliwe staje się proste współdzielenie plików.

- N -
NAS - Pamięć sieciowa
Pozwala na udostępnienie w całej sieci plików znajdujących się w pamięci wewnętrznej routera FRITZ!Box lub na podłączonym do niego dysku USB

- P -


Pasmo WLAN – 2,4 GHz i 5 GHz
Jest to częstotliwość, na której transmitowane są dane między routerem i odbiornikami. Z uwagi na dużą popularność pasma 2,4 coraz więcej urządzeń posiada możliwość korzystania również z mniej obciążonego pasma 5 GHz. Wszystkie routery FRITZ!Box są wyposażone w funkcję autochannel pozwalającą na dobranie kanału, na którym występują najmniejsze zakłócenia generowane przez inne sieci oraz urządzenia emitujące fale radiowe (np. zdalnie sterowane bramy czy urządzenia domowe, jak mikrofalówki i elektroniczne nianie)

Podcast
Podcasty to nagrania dźwiękowe lub wideo które po opublikowaniu w Internecie można odtworzyć w dowolnej chwili. Słuchwki FRITZ!Fon pozwalają na odsłuchiwanie podcastów w formie audio, informując o pojawianiu się nowych audycji.

Powerline Communication - PLC
To technologia przesyłu danych przez kable elektryczne w budynku. Plusem tego rozwiązania jest możliwość transmisji danych w miejscach, w których z różnych względów nie ma możliwości kładzenia kabli sieciowych oraz niemożliwe jest korzystanie z sieci bezprzewodowych. Dodatkową zaletą wykorzystania technologii powerline jest wysoki poziom bezpieczeństwa połączeń.

- R -Radio internetowe
Radio internetowe przesyła audycje poprzez Internet. Dzięki temu oferuje dostęp do bardzo szerokiego wyboru stacji z całego świata. Routery FRITZ! posiadają możliwość skonfigurowania internetowych stacji radiowych, które odtwarzane są na urządzeniach obsługujących standard UPnP AV.
 
Repeater
Urządzenie pozwalające na zwiększenie zasięgu sygnału poprzez przejęcie go i przekazanie dalej poprzez własny nadajnik. Seria FRITZ! oferuje repeatery zwiększające zasięg sieci WLAN oraz zasięg sygnału DECT

RSS

Really Simple Syndication to wygodne narzędzie dzięki któremu możliwe jest śledzenie nowości pojawiających się na stronach internetowych. Telefony FRITZ!Fon umożliwiają łagtwe wyświetlanie kanałów RSS.

- S -


Smart Home - Inteligenty dom
zestaw rozwiązań pozwalający na automatyzację i zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi pracującymi w różnych budynkach. Funkcje Smart Home w routerach FRITZ! umożliwiają stworzenie inteligentnego domu z wykorzystaniem specjalnych gniazdek zarządzanych za pomocą routerów FRITZ! Wyposażonych w bazę DECT, aplikacji mobilnych FRITZ!APP oraz telefonów FRITZ!Fon.

Serwer wydruku
To funkcja pozwalająca na korzystanie z podłączonej do routera FRITZ!Box drukarki wszystkim użytkownikom sieci FRITZ!Box.

Stick & Surf AVM
Opracowana przez AVM technologia pozwalający na szybkie i bezpieczne skonfigurowanie karty sieciowej USB FRITZ!WLAN USB Stick. Jedyne co trzeba zrobić aby połączyć się z siecią bezprzewodową to włożyć FRITZ!WLAN USB Stick na kilka sekund do portu USB routera FRITZ!Box a następnie podłączyć ją do portu USB w komputerze.

- U -UPnP AV
Jest to standard pozwalający na przesyłanie multimediów do i z różnych urządzeń, bez konieczności ręcznego konfigurowania poszczególnuch urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu zawartym w routerach FRITZ!Box, możliwe jest odtwarzanie muzyki z serwera multimediów FRITZ! na innych urządzeniach wspierających UpnP, takich jak telewizory, czy zestawy głośnikowe.

- V -VDSL
"Very High Speed DSL" Połączenie internetowe oferujące znacznie wyższe niż ADSL lub ADSL2+ prędkości transferu danych. Prędkości pobierania danych przez łącza VDSL zaczynają się do 50 Mbit/s

VoIP
"Voice over IP” - Telefonia internetowa. Często operatorzy telefonii VoIP oferują tę usługę bez opłat abonamentowych, działając na zasadzie pre-paid.

VPN
"wirtualna sieć prywatna" umożliwia bezpieczne połączenia przez Internet. Pozwala np. na szyfrowane zdalne łączenie się z firmową siecią wewnętrzną, pracownikom znajdującym się z dala od firmy.

- W -WAN (port WAN)
Routery FRITZ!Box pozwalają na podłączenie do Internetu z wykorzystaniem zewnętrznych modemów. Za port WAN służy wejście LAN1. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie szybkiej łączności z Internetem przez sieci kablowe i osiedlowe.

Wi-Fi
patrz WLAN

WLAN
Wireless Local Area Network – bezprzewodowa sieć lokalna. Routery FRITZ!Box pozwalają na stworzenie wydajnej sieci bezprzewodowej za pomocą której użytkownicy mogą uzyskać połączenie z Internetem.

WLAN AC
Najnowszy standard połączeń bezprzewodowych sieci WiFi oferujący większy zasięg i transfery nawet do 1300 Mbit/s

WLAN N
WLAN 802.11n to standard dla bezprzewodowych sieci WiFi. Pozwala na transfer z prędkością nawet do 300 Mbit/s

WPA2/WPA
Szyfrowanie WPA2 i WPA pozwala na bezpieczne korzystanie z sieci bezprzewodowych. Wszystkie urządzenia FRITZ! Wyposażone we WLAN są fabrycznie szyfrowane unikatowym kluczem WPA2/WPA.

WPS
Wi-Fi Protected Setup - jest to szybka i bezpieczna metoda szybkiej konfiguracji połączeń WLAN

- Z -


Zapora sieciowa
Patrz – Firewall

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl